Information om efteranslutningar

Föreningen planerar för att erbjuda efteranslutningar under våren 2023. Detta gäller under förutsättning att vi kommer överens med Telia/Skanova som numera driftar vårt nät. Med de besked vi har idag ska det inte vara något problem.

Hanteringen blir som tidigare: vi tar fram offerter för respektive fastighet, och låter våra gamla vanliga entreprenörer utföra arbetet. Priset baseras på faktisk kostnad och kommer därför bli olika beroende på var huset ligger i förhållande till befintliga skåp osv. Nya anslutningar kommer även dom att kunna välja mellan öppen fiber eller att ingå i föreningens kollektivavtal, så som det ser ut för övriga medlemmar.

Intresseanmälan (med namn, adress och fastighetsbeteckning) senast 10 mars 2023 till föreningens epostadress:

e14fiber snabel-a outlook.com

Vi vill gärna se till att så många som får chansen – och därför har vi lagt deadline en bit fram i tiden. Hjälp oss gärna att sprida informationen till era nya eller gamla grannar som vill vara med!

Annons
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s